Wątroba wymaga naszego rozsądku

Warto żyć w dobrych stosunkach z największym i jednym z najistotniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Wszyscy ją mamy, lecz nie wszyscy mamy ją zdrową. Chora wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie są wielce problemem w społeczeństwie. jednakże, że wątroba w wstępnym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz pomimo to można zorientować się, że jest z nią coś nie tak.

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i oddaje żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, unieszkodliwia toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, tworzy i składuje pewne białka i enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przekształca węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wydala zbędne.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych symptomów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Często następuje także utrata łaknienia, spadek wagi, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Jak bada się wątrobę
W jakim stanie jest nasza wątroba wykażą próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, badanie USG, tomografia komputerowa wątroby lub rezonans magnetyczny. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najgroźniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby robi się w przypadkach gdy podejrzewa się marskość wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

W jaki sposób pielęgnować wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego podejścia. A więc unikania alkoholu, stronienie od niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania gromadzeniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych posiłków, zredukowania spożycia tłuszczów, lekkostrawnych produktów do przyrządzania posiłków, stronienia od potraw smażonych, spożywania w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem pospiesznie i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić trujące substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do strawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/usg-narzadu-ruchu-warszawa/

Author: admin