Terapia falą akustyczną

Źródła wywoływania fal uderzeniowych obejmują metody elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Fala uderzeniowa w ortopedii służy do indukcji reperacji oraz naprawie tkanek.

Wykorzystywanie omawianej metody w zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego ma miejsce od ponad dziesięciu lat i jest przede wszystkim stosowane w leczeniu uszkodzonych ścięgien, takich jak zapalenie powięzi podeszwy pięty.

Terapia pozustrojowa falami uderzeniowymi także znajduje zastosowanie w leczeniu braku zrostu złamanej kości, ścięgna rzepki (kolano skoczka) , ścięgna Achillesa czy choroby niedokrwiennej serca.

Większość opublikowanych opracowań naukowych wykazała pozytywne wyniki.

Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi jest innowacyjną nieinwazyjną metodą terapeutyczną bez ryzyka chirurgicznego a skala jej klinicznego zastosowania jej z upływem czasu wzrasta.


Zapalenia powięzi podeszwy 

Głównym objawem zapalenia powięzi podeszwy jest ból w dolnej części pięty lub niekiedy w dolnej części śródstopia. Przeważnie dotyczy tylko jednej stopy, jednakże może może dotyczyć obydwu stóp. Aktywni mężczyźni i kobiety w wieku od 40 do 70 lat to najbardziej narażone osoby na zapalenie powięzi podeszwy.


 

Pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi swój początek wzięła w połowie lat 80 tych od przypadkowej obserwacji podczas badań na zwierzętach.

Opisywana metoda stała się wiodąca w leczeniu mnogości zaburzeń ortopedycznych.

Zasada aktywowania fali uderzeniowej

Są trzy podstawowe zasady uzyskiwania fal uderzeniowych. A mianowicie są to zasady elektrohydrauliczne, elektromagnetyczne i piezoelektryczne.

Mechanizm działania fal

Fale uderzeniowe wzbudzają mikroskopowe wywoływania odpowiedzi śródmiąższowych i zewnątrzkomórkowych prowadzących do regeneracji tkanek. Następuje stymulacja produkcji kalogenu. Wytwarzanie wystarczającej ilości kolagenu jest koniecznym warunkiem naprawy uszkodzonych struktur mięśniowo-szkieletowych i więzadłowych. Fale uderzeniowe niszczą zwapnienia.

Rezultaty stosowania metody

Większość opublikowanych prac naukowych informuje o pożądanym wpływie zastosowania pozaustrojowej terapii falami uderzeniowymi w przypadku zapalenia powięzi podeszwy. Stwierdzono na podstawie doświadczeń, że terapia falami uderzeniowymi jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia tego schorzenia.

Jednakże w w niewielkiej podano niepomyślne wyniki zastosowania tej metody w leczeniu zapalenia powięzi podeszwy. Wniosek był taki, że nie ma efektu leczenia u osób z zapaleniem powięzi podeszwy.

 

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl

 

Author: admin