SEO a UX

komputer

Mimo że moim zdaniem SEO z grubsza jest takie samo jak 10 lat temu, to jednak warto wziąć pod uwagę tzw User Experience (UX). Z dwóch powodów i absolutnie nie zamiast SEO. 

Po pierwsze – masz topy a nie ma sprzedaży 

No właśnie. Nieraz zdarzało się, że miałem a nawet jeszcze teraz mam strony na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google, ale korzyści typu telefony od klientów zerowe lub znikome. Wysiłku w pozycjonowanie witryny zostało włożone wiele, ale oprócz satysfakcji z wyniki nic, poza tym albo bardzo niewiele. W końcu po to głównie pozycjonuje się strony internetowe, aby wywoływały w odbiorcy określone zachowania. Dlatego warto przyjrzeć się jak użytkownik widzi taką stronę, czy skłania ona go do działania które byłoby dla nas pożądane. 

Po drugie – pewne czynniki UX prawdopodobnie wpływają na pozycje w serpach 

Czynników które Google bierze pod uwagę jest bardzo dużo, dodatkowo dochodzi do relacji między ocenami profilów wielkiej liczby witryn co stwarza specyficzne warunki w przypadku różnych fraz w różnym czasie. 

Można przeczytać, że długość przebywania na stronie jest jednym z czynników rankingowych. Możliwe. Byłoby to zasadne w przypadku pewnego rodzaju treści, tych bardziej złożonych. Natomiast mamy strony, które mają nas informować np. ile dziś ma być stopni Celsjusza na dworze. Wówczas nie ma powodu, żeby na takiej stronie przebywać dłużej niż kilka sekund. 

W każdym razie, jeżeli mamy na stronie jakąś bardziej złożoną tematykę, np.: analizę gospodarczą dla rejonu Pacyfiku, to jeżeli średni czas przebywania na niej to 2 sekundy, znaczy, że strona nie spełnia swojej roli.  Jest prawdopodobne, że Google weźmie to pod uwagę czas przebywania na stronie. Gorzej jak uczyni tak samo w przypadku strony z informacją na temat temperatury. 

Inne czynniki związane z UX o które warto zadbać – zarówno ze względu na efektywność samej strony jak i możliwe znaczenie dla pozycji w Google 

  • Logiczna architektura strony kótra pozwala na łatwą orientację przez użytkownika, 
  • Responsywność strony, 
  • Szybkość ładowania strony – tutaj ważna optymalizacja samej witryny jak i szybkość serwera. 

https://sklepwp.pl

 

Author: admin